Jak napisać CV funkcjonalne

Czym wyróżnia się CV funkcjonalne – i kiedy warto je stworzyć?

Czy w CV przedstawić całą historię zatrudnienia czy ograniczyć się wyłącznie do doświadczenia zawodowego w danej branży? A co, jeśli rekruter zapyta o lukę w zatrudnieniu? Wiem, że takie rozkminy może mieć wiele z Was, dlatego w tym artykule podrzucę rozwiązanie, z którego warto skorzystać: CV funkcjonalne.

 CV funkcjonalne – co to jest?

CV funkcjonalne, coraz bardziej popularne wśród osób poszukujących pracy, skupia się na prezentacji umiejętności i doświadczenia zamiast na chronologicznej historii zatrudnienia. Jest to szczególnie cenne dla osób zmieniających branże, mających przerwy w zatrudnieniu, czy też dla tych, którzy chcą podkreślić swoje specjalistyczne kompetencje. Krótko mówiąc, skup się na tym, co może być najważniejsze dla potencjalnego pracodawcy: na swoim doświadczeniu i umiejętnościach, które z powodzeniem wykorzystasz w pracy.

Co zawiera CV funkcjonalne?

Podstawą CV funkcjonalnego są umiejętności i osiągnięcia. Zamiast tradycyjnej listy poprzednich stanowisk i obowiązków, CV funkcjonalne zawiera sekcje, które demonstrują Twoje umiejętności i osiągnięcia w różnych obszarach, takich jak na przykład zarządzanie projektami, praca zespołowa czy komunikacja. Dla każdej umiejętności, możesz dodać też przykłady, które ilustrują, jak ją wykorzystałaś/eś w praktyce.

Dla kogo jest CV funkcjonalne?

Stwórz CV funkcjonalne, jeśli należysz do:


-osób zmieniających branżę: Skup się na transferowalnych umiejętnościach, które mogą mieć zastosowanie w nowym sektorze, a nie zajmuj cennego miejsca w CV na pokazanie obowiązków, które zupełnie nie będą miały zastosowania w nowej branży.


kandydatów z lukami w zatrudnieniu: Skoncentruj się na umiejętnościach – skupienie uwagi na tym, co już umiesz minimalizuje potencjalne „czerwone flagi” dla pracodawców.

-osób, które pracowały w wielu firmach na podobnych stanowiskach: Jeśli przez 15 lat pracowałaś/eś na tym samym stanowisku, ale w innych firmach, to prawdopodobnie zakres obowiązków będzie niemal identyczny. CV funkcjonalne pozwali pokazać umiejętności w spójny i przejrzysty sposób, bez powielania treści.

freelancerów i kontraktorów: Twoim ogromnym atutem jest szeroki zakres projektów, różnorodni klienci i pełen wachlarz doświadczeń.

absolwentów i osób na początku kariery: Gdy rozglądasz się za pierwszą pracą, skoncentruj się na umiejętnościach i projektach zrealizowanych w trakcie studiów – pokaż potencjalnemu pracodawcy, że masz potencjał-.

Jak skutecznie wykorzystać CV funkcjonalne?

Dobierz odpowiednie sekcje: Oprócz podstawowych informacji, takich jak dane kontaktowe i edukacja, włącz sekcje skupione na konkretnych umiejętnościach.


Zidentyfikuj umiejętności: Zrób listę umiejętności, które są najbardziej pożądane w branży lub na stanowisku, na które aplikujesz. Następnie, dopasuj je do swoich doświadczeń zawodowych, projektów lub wolontariatu. To pomoże pracodawcy zobaczyć, że posiadasz niezbędne kwalifikacje, nawet jeśli nie pochodzą one z bezpośrednio związanej ścieżki kariery.

Dodaj konkretne przykłady: Udowodnij swoje osiągnięcia przy każdej wymienionej umiejętności. Możesz użyć punktów, aby opisać zrealizowane cele i projekty.

Spersonalizuj CV pod konkretną ofertę pracy: Przeanalizuj opisy stanowisk i dostosuj swoje CV, używając kluczowych słów. Wskaż na umiejętności szczególnie cenione przez pracodawcę.

Powodzenia, i, jak zawsze, mocno trzymam za Ciebie kciuki.

Martyna
Martyna

Lektorka Business English od 15 lat. Pracowała w branży finansowej i nieruchomościowej w międzynarodowych korporacjach i małych firmach w Polsce, ale też na Malcie, w UK i Australii. Ukończyła serię szkoleń biznesowych w Management Training College i studia podyplomowe z Business English.

Chase
Chase

Studiował Biznes i Historię na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Certyfikowany lektor języka angielskiego. Mieszkał już w kilku krajach, ostatnio w Polsce. Ma bogate doświadczenie w rekrutacji oraz zarządzaniu zespołami liczącymi do 100 osób.
Fan Seattle Mariners i bernańczykow.
Promuje najnowsze trendy w rekrutacji oraz dba o to, aby teksty w języku angielskim brzmiały autentycznie, nie podręcznikowo.