I am you am, czyli rozmowa rekrutacyjna po angielsku, kiedy znajomość języka nie jest Twoją mocną stroną

Przez ponad 15 lat mojego nauczania pracowałam z setkami osób, dla których wizja rozmowy rekrutacyjnej po angielsku była niczym wyczerpująca i żmudna wspinaczka na Nanga Parbat. Jak dobrze przygotować się do rozmowy po angielsku? Czy można zapanować nad stresem? Czytaj dalej!

 

Musimy tutaj rozróżnić dwie różne sytuacje: nie mówię o aplikowaniu na stanowisko, gdzie codziennie będziesz korzystać z języka obcego w międzynarodowym zespole. Jeśli sama myśl o pracy w języku angielskim wywołuje zimne poty-poczekaj. To jeszcze nie ten moment. 

Mówię o sytuacji, kiedy firma nie współpracuje i raczej nie będzie współpracować z kontrahentami zagranicznymi, ale w ogłoszeniu o pracę widzisz wymóg znajomości angielskiego na poziomie B1 i obawiasz się testu językowego podczas rozmowy rekrutacyjnej.

Z doświadczenia wiem, że wiele osób wtedy rezygnuje i nawet nie wysyła CV. Wielka szkoda, bo istnieją sposoby, dzięki którym możesz dobrze przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej i zwiększyć swoją szansę na sukces. I to niezależnie od Twojego poziomu zaawansowania językowego. Opowiem Ci o nich w tym artykule!

 

Rozmowa rekrutacyjna po angielsku: czy to normalne, że się stresuję?

 

Oczywiście, to naturalne. Jednak nie jest tajemnicą, że to dobre przygotowanie jest najlepszym sposobem na redukcję stresu. Ciekawostka: słyszałam już wielokrotnie od rekruterów, że dla nich ta cześć rozmowy rekrutacyjnej też jest stresująca, bo zawsze może się okazać, że kandydat ma wyższy poziom języka, niż oni sami. Jak widać, nie tylko Ty się stresujesz! Jesteśmy tylko ludźmi, a rekruter też człowiek 😊 Poza tym, jeśli w Twoim CV jest informacja o Twoim faktycznym poziomie języka obcego, a jesteś na tej rozmowie, to brak znajomości języka na poziomie zaawansowanym ewidentnie nie jest żadną przeszkodą. Jeśli uczestniczysz, lub planujesz uczestniczyć w kursie językowym, koniecznie wspomnij o tym podczas spotkania.   

Pamiętaj, że zadaniem rekrutera jest sprawdzenie poziomu wiedzy, nie ocena. To jak ze wzrostem. Każdy ma jaki ma.

Czy warto w ogóle aplikować?

Twój poziom znajomości języka angielskiego to A2/B1 i zastanawiasz się, czy w ogóle jest sens starać się o tę pracę? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Uwierz mi, że rekruterzy często doceniają inicjatywę, gotowość do nauki oraz do rozwoju umiejętności językowych. Gdy chcesz się uczyć i podejmujesz wyzwanie mówienia po angielsku, to już pierwsze koty za płoty. Pamiętaj, że w nowej pracy możesz także zdobyć cenne doświadczenie w procesie nauki, co pomoże Ci w przyszłych rozmowach rekrutacyjnych.

Czy kandydat z wyższym poziomem języka angielskiego będzie miał większe szanse na to stanowisko? Być może. Tak samo jak kandydat z MBA z Harvardu.

Jednak rekruterzy biorą pod uwagę całą masę różnych czynników, i jeszcze raz: jeśli nie jest to stanowisko, na którym język obcy jest wiodącym, prawdopodobnie nie skończy się wielogodzinnym testem kompetencji językowych.

 

Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Odrób pracę domową

  • -Przeczytaj ogłoszenie o pracę i zrozum dokładnie, jakie są wymagania.
  •  
  • -Przygotuj odpowiedzi na typowe pytania rekrutacyjne.
  •  
  • -Naucz się kilku podstawowych terminów, specyficznych słów i zwrotów związanych z daną branżą.

 

Mów, mów, mów…

Warto robić notatki i ćwiczyć odpowiedzi na pytania rekrutacyjne na głos. Możesz to robić przed lustrem lub poprosić o wsparcie bliską osobę, która zna angielski. Nic tak nie stymuluje mózgu jak słuchanie własnego głosu, kiedy mówimy po angielsku.

Jak przezwyciężyć strach?

 

Stres przed rozmową rekrutacyjną jest normalny, zwłaszcza, jeśli ma się odbyć w obcym języku.

Oto kilka sposobów, jak sobie poradzić:

  • Znajdź swoje techniki relaksacji
  • Ćwicz techniki relaksacji, takie jak głębokie oddychanie, przed rozmową. Możesz też zainteresować się medytacją, a w drodze na rozmowę słuchać muzyki, która Cię uspokaja lub nastraja pozytywnie.
  •  
  • Dobrze się przygotuj
  • Skorzystaj z krótkiej ściągi, na której wypiszesz najważniejsze zdania, zwroty, przykłady. Nigdy nie używaj zwrotów, których znaczenia nie jesteś pewna, brzmią jak zaklęcie lub od zawsze (zawsze!) masz problem z ich wymową.
  •  
  • Traktuj rozmowę jako lekcję
  • Pamiętaj, że rozmowa rekrutacyjna po angielsku to również okazja do nauki. Nawet jeśli nie dostaniesz pracy, zdobędziesz cenne doświadczenie. Jestem pewna, że to zaprocentuje podczas kolejnej rozmowy!

 

Przykładowe odpowiedzi na pytania rekrutacyjne (poziom A2/B1)

 

Poznaj kilka najbardziej popularnych pytań rekrutacyjnych w języku angielskim oraz przykładowe poprawne odpowiedzi na poziomie A2/B1.

Tell me something about yourself (Opowiedz mi coś o sobie)

 
I am a nurse. I’ve worked in hospitals for 10 years. Today, I am here to apply for the position of senior nurse.
 

What motivates you? / (Co Cię motywuje?)

 
I’m motivated by learning new things/helping people/working with friendly colleagues.

 

What did you do in your previous job? (Co robiłeś w swojej poprzedniej pracy?)

 
I worked as a receptionist. I answered phone calls and greeted visitors.

 

 
I was a delivery driver. I delivered packages to customers.

 

Why did you leave your last job? (Dlaczego odszedłeś z poprzedniej pracy?)

 
I left my last job because I was looking for new opportunities.

 

What is your hobby? (Jakie masz hobby?)

 
My hobby is reading books/watching movies/gardening.
 

Kluczem do sukcesu w rozmowie rekrutacyjnej po angielsku jest pewność siebie i jasna komunikacja. Nawet jeśli Twój angielski jest na poziomie A2/B1, możesz dobrze się zaprezentować i zrobić wrażenie na osobie z HR. Nie trać wiary w siebie, próbuj! Pamiętaj, że każda rozmowa rekrutacyjna to doskonała okazja do nauki i rozwoju umiejętności językowych. Powodzenia!

I, jak zawsze, mocno trzymam za Ciebie kciuki.

Martyna

Martyna

Lektorka Business English od 15 lat. Pracowała w branży finansowej i nieruchomościowej w międzynarodowych korporacjach i małych firmach w Polsce, ale też na Malcie, w UK i Australii. Ukończyła serię szkoleń biznesowych w Management Training College i studia podyplomowe z Business English.