„Co pani myśli o dzisiejszej rozmowie rekrutacyjnej?”

Obiektywizm i samorefleksja

Rekruterzy poszukują kandydatów, którzy nie tylko oferują umiejętności wymagane na danym stanowisku, ale również wykazują się zdolnością do obiektywnej i realistycznej samooceny. A w przypadku świadomości braków w doświadczeniu lub kwalifikacjach- wyrażenie chęci nauki i rozwoju jest sygnałem dla pracodawcy, że kandydat jest elastyczny, otwarty na feedback i skoncentrowany na ciągłym doskonaleniu swoich kompetencji.

 

W tym kontekście, ważne jest, aby kandydaci nie skupiali się wyłącznie na sukcesach i pozytywach. Choć podczas całej rozmowy rekrutacyjnej, tak samo i podczas jej podsumowania ważne jest podkreślenie osiągnięć i mocnych stron, równie istotne jest umiejętne wskazanie obszarów, które wymagają poprawy. Kluczowe jest tutaj, aby robić to w sposób konstruktywny. Zamiast mówić o „błędach” czy „porażkach”, lepiej skoncentrować się na „obszarach do rozwoju” i „możliwościach doskonalenia”. Dodatkowo, pamiętaj, żeby zawsze kiedy pada pytanie o słabe strony, wspomnieć o czymś, co nie jest głównym zdaniem w danej roli lub na danym stanowisku. Jeśli jesteś przedstawicielem handlowym, powiedz, że czujesz, że masz przestrzeń do rozwoju w zakresie zarządzania projektami (nie jest to Twoje główne zadanie), ale nie mów, że idzie Ci najlepiej budowanie relacji z innymi ludźmi. (A jeśli to prawda do tego stopnia, że utrudnia pracę, pomyśl, czy w ogóle warto aplikować na te stanowisko?)

Zrozumienie oczekiwań

 

Odpowiedź kandydata na pytanie o ocenę rozmowy rekrutacyjnej pozwala rekruterowi zrozumieć, czy kandydat zrozumiał wymagania związane ze stanowiskiem. Rekruterzy szukają osób, które nie tylko spełniają techniczne wymogi danej roli, ale kandydatów, którzy wykazują świadomość tego, jak ich unikalne umiejętności i doświadczenie mogą przyczynić się do sukcesów firmy i zespołu.
Warto więc wymienić specyficzne umiejętności i doświadczenia, które wpiszą się w wymagania roli aby pokazać, że jesteś zaznajomiona i zaznajomiony z branżą i specyfiką działalności przedsiębiorstwa oraz szerszym kontekstem biznesowym, w którym firma funkcjonuje.

Umiejętność komunikacji

W erze cyfryzacji i globalizacji rynku pracy, charakteryzującej się szybkimi zmianami, umiejętności miękkie nabierają szczególnego znaczenia. Pytania zadawane przez rekruterów na zakończenie rozmowy rekrutacyjnej stanowią doskonałą okazję dla kandydatów, aby zademonstrować swoje skillsy w tym zakresie. W czasach gdy komunikacjach odbywa się za pomocą platform, systemów i aplikacji, a rozmowa jest skrócona do minimum, umiejętność jasnego i skutecznego przekazywania informacji jest niezbędna, a krótkie podsumowanie rozmowy to świetny test czy kandydat jest sobie w stanie z tym poradzić.

„Jak oceniasz dzisiejszą rozmowę?”

Odpowiadając na pytanie o to jak oceniasz rozmowę, ważne jest, aby być szczerym, ale jednocześnie zachować profesjonalny ton. Nie przesadzaj z zachwytem. Pomyśl o informacji zwrotnej, która będzie pomocna dla rekrutera.
Jeśli coś poszło nie tak, zastanów się czy nie warto po prostu tego przemilczeć. Jeśli rekruter trzy razy przekładał spotkanie, to czy ma sens dawanie negatywnego feedbacku podczas rozmowy? Ostatecznie podjąłeś i podjęłaś już decyzję aby tu przyjść niejako godząc się z takim brakiem profesjonalizmu.

 

„Jak myślisz, jak wypadłaś na dzisiejszej rozmowie?”

Wykorzystaj ten moment na krótkie, konkretne podsumowanie. Podziękuję za zaproszenie, podkreśl jeszcze raz swoje mocne strony. Jeśli jest coś, co chcesz dodać, a zapomniałaś lub zapomniałeś w trakcie rozmowy – to jest ten moment.

 

How do you think you performed in this interview?

First of all, thank you for inviting me here. I think I did well in this interview.

I was able to share my experience and how it fits with this job. Maybe I could have given more examples in some areas. Overall, I’m glad to have had this chance to talk about how I can be a part of the team.

 

How do you think you performed in this interview?

I believe the interview went generally well.

I think I was able to communicate my past experiences and how they align with this role. However, I think I could have elaborated more on my experience with team leadership.

How do you think you performed in this interview?

I think that during this interview we managed to succesfuly exchange information. I felt confident discussing my technical expertise, but now I think that I could have provided more insights into how I handle tight deadlines.

How do you assess today’s interview?

The interview was really engaging and I found our discussion about the company’s future particularly interesting, as it gave me a good sense of where I could fit in.

How do you assess today’s interview?

I appreciate that:

  • -before the interview, I had been informed about what to expect, which allowed me to prepare better.
  • -you had taken the time to go through my CV so we could fully dedicate time to get to know each other better.
  • -you were understanding at the beginning of the meeting when the stress took over a bit.

I, jak zawsze, mocno trzymam za Ciebie kciuki.

Martyna

Martyna

Lektorka Business English od 15 lat. Pracowała w branży finansowej i nieruchomościowej w międzynarodowych korporacjach i małych firmach w Polsce, ale też na Malcie, w UK i Australii. Ukończyła serię szkoleń biznesowych w Management Training College i studia podyplomowe z Business English.

Chase

Chase

Studiował Biznes i Historię na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Mieszkał już w kilku krajach, ostatnio w Polsce. Ma bogate doświadczenie w rekrutacji oraz zarządzaniu zespołami liczącymi do 100 osób.
Fan Seattle Mariners i bernańczykow.
Promuje najnowsze trendy w rekrutacji oraz dba o to, aby teksty w języku angielskim brzmiały autentycznie, nie podręcznikowo.